Lokalizacja:Dublin
Phone:0868280530
News Najzdrowsze zamienniki cukru podczas gotowania w Thermomix

Najzdrowsze zamienniki cukru podczas gotowania w Thermomix

Nadmiar cukru ma olbrzymi wpływ na organizm człowieka, ale niestety

bez niego nie wyobrażamy sobie pieczenia!

Więc co może zastąpić cukier podczas przygotowywania posiłków, ciast i pieczywa w Thermomix, aby zachować słodycz i zdrowie?

Czym i w jaki sposób zastąpić biały cukier  w ciastach, ciasteczkach, deserach i innych potrawach?

W trakcie gotowania zalecam nieznaczną modyfikację istniejących receptur i stosowanie zdrowych zamienników cukru – naturalnego miodu, stewii, cukru kokosowego itp.

Sprawdź listę zdrowych oraz niekoniecznie zdrowych alternatyw!

1. Miód naturalny odpowiednik cukru

Miód to najcenniejsza z substancji słodzących, bogata w witaminy i minerały (wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, niacyna). W 100 g zawiera ok. 325 kcal. Jest to łatwo dostępny, a przez to tani zamiennik cukru. Miód jest niezawodny, gdy jesteśmy przeziębieni i gdy chcemy osłodzić poranną owsiankę, koktajle i ciasta. Słodzi on wypieki i nadaje im wspaniały aromat i kolor.

Piernikowe lub miodowe ciasteczka są bardzo popularne, ale można je również dodać do innych wypieków. Najlepiej zacząć od prostych przepisów, które ułatwiają zmianę składników.

W jaki sposób zastąpić zwykły biały cukier miodem?

Ponieważ miód jest słodszy niż tradycyjny cukier, miód należy stosować w mniejszych ilościach. Użyj około 3/4 szklanki miodu zamiast 1 szklanki cukru. Co więcej, warto też dodać trochę sody oczyszczonej, aby zmniejszyć kwaśny odczyn ciasta. Trzeba też pamiętać o zmniejszeniu ilości składników płynnych w przepisie, gdyż miód w przeciwieństwie do cukru ma płynną konsystencję.

Uwaga:

Jeśli chodzi o pacjentów z cukrzycą, raporty są mieszane. Z jednej strony miód może poprawić poziom lipidów we krwi, ale jako produkt o dość wysokim IG może utrudniać kontrolę poziomu cukru we krwi, gdy jest stosowany w nadmiarze. Jest z pewnością lepiej tolerowany niż sacharoza, ale doniesienia naukowe potwierdzają, że najlepiej nie przekraczać dziennej dawki 30 gramów miodu. W razie wątpliwości warto zapytać o to specjalistę diabetologa lub dietetyka.

2. Bardzo zdrowy słodzik – Erytrytol

Erytrytol ma zerowy indeks glikemiczny, jest bezpieczny dla diabetyków i jest polecany osobom z insulinoopornością. Dodatkowo pomaga ograniczyć rozwój próchnicy i chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Erytrytol jest również dobry na odchudzanie, ponieważ prawie nie ma kalorii (0,2 kcal/g) i jest prawie tak słodki jak zwykły cukier. Jego słodycz odpowiada ok. 60-70% słodyczy zwykłego cukru. Dla uzyskania słodkości powodowanej przez 5 g cukru trzeba spożyć około 6,5-7 g erytrytolu.

Jest to zamiennik cukru, który jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego i  jest wydalany w takiej postaci, w jakiej jest spożyty. Erytrytol służy również do usuwania płytki nazębnej i zapobiegania próchnicy. Jest łagodniejszy niż ksylitol i nie powoduje problemów trawiennych.

Zamiennik ten to ciekawa propozycja dla tych, którzy kochają słodycz, ale chcą się zdrowo odżywiać. Warto jednak pamiętać, że oferowane słodziki, choć często bezkaloryczne, również nie powinny być nadużywane. Wbrew pozorom samo wysłanie do mózgu wiadomości, że jemy coś słodkiego, może pobudzić nasz apetyt i sprawić, że będziemy chcieli jeść więcej.

Których zamienników lepiej unikać w kuchni?

1. Cukier brzozowy – Ksylitol

Ksytiol otrzymywany jest z kory brzozy.

Posiada wysokie właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu posiada właściwości przeciwpróchnicowe.
Posiada niski indeks glikemiczny i zawiera około 240 kcal na 100 g produktu.

Ksylitol hamuje opróżnianie żołądka, stabilizuje poziom cukru we krwi, dlatego może być stosowany przez diabetyków, ponieważ jest metabolizowany bez insuliny.  Zwiększa również wchłanianie wapnia w jelitach.

Uwaga – warto o tym pamiętać!

Ksylitol nie nadaje się do pieczenia, produktów drożdżowych i ze względu na właściwości przeciwgrzybicze.
Co więcej, w nadmiarze może mieć wpływ, dlatego musi być stosowany z umiarem, zwłaszcza u dzieci.
Pamiętaj, że jest to niebezpieczne dla naszych zwierząt – psy są szczególnie wrażliwe na jego działanie, ponieważ może okazać się dla nich śmiertelne.

2.Melasa- „czarne złoto”

Melasa to słodki, ciemnobrązowy syrop o lekko zasadowym odczynie. Z uwagi na jej ciemny kolor melasa nazywana jest czasem „czarnym złotem”.
Zawiera około 40% sacharozy i powstaje jako produkt uboczny w procesie produkcji cukru. Zawiera spore ilości cukru, który istotnie wpływa na glikemię poposiłkową ze względu na wysoki IG.

Melasę pozyskuje się z produktów takich jak buraki cukrowe (melasa buraczana), trzcina cukrowa (melasa trzcinowa) oraz z karobu, czyli rośliny znanej też pod nazwą chleb świętojański (melasa karobowa).

Zawartość w melasie minerałów takich jak magnez, żelazo i cynk wspomaga koncentrację i działa korzystnie na układ nerwowy. Obecny w melasie chrom pomaga odbudować uszkodzoną trzustkę.

Melasę stosuje się na dużą skalę w przemyśle piekarniczym, używając jej zamiast cukru w procesie fermentacji drożdży.

W domu melasy można używać do słodzenia potraw (zamiast cukru). Można dodawać ją do zup, do marynat stosowanych do mięs i warzyw, do słodzenia kawy i herbaty, do koktajli i innych dań, na przykład naleśników, musli z jogurtem, owsianki, twarogu, pierniczków i ryżu. Spora kaloryczność (ok. 30 kcal/100 g) sprawia, że nie jest to środek polecany osobom będącym na diecie czy zmagającym się z chorobami metabolicznymi.

3. Fruktoza

Fruktoza to cukier prosty, który w przemyśle spożywczym jest stosowany na szeroką skalę. Obecnie wchodzi w skład większości dostępnych na rynku produktów, co doprowadziło do tego, że jest spożywana w nadmiarze.

Wpływa istotnie na rozwój otyłości, dny moczanowej, próchnicy zębów, zaburzeń lipidogramu, chorób sercowo-naczyniowych. Może również uszkadzać wątrobę i powodować jej stłuszczenie. Popularny syrop glukozowo-fruktozowy to właśnie fruktoza.

Fruktoza sprzyja rozwojowi raka!!!

4. Syropy

Zarówno syrop klonowy, jak i syrop z agawy, mimo że zawierają składniki mineralne, są dobrym źródłem niezdrowej fruktozy i sacharozy. Osoby zdrowe mogą z powodzeniem stosować syrop klonowy jako zamiennik cukru, ale te cierpiące na cukrzycę powinny się go wystrzegać.  Syrop ten zawiera także sacharozę, która podnosi poziom cukru we krwi! Dlatego nie są zatem polecane jako zamiennik cukru do codziennego stosowania.


Każdy z przedstawionych powyżej zamienników ma swoje zalety oraz wady. 

W przypadku osób z określonymi schorzeniami zaleca się skonsultowanie wyboru substytutu cukru z lekarzem lub dietetykiem.

Jednak zdecydowanie nie warto stosować zamienników w postaci syropów, fruktozy lub melasy.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że można przestać regularnie dosładzać i spożywać słodycze.
Cukier jest dla nas jak narkotyk – daje nam uczucie przyjemności poprzez uwalnianie serotoniny, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani i spokojni.
Niestety apetyt rośnie wraz z jedzeniem, a im więcej jemy słodkich przekąsek, tym bardziej ich pragniemy.

Dlatego warto spróbować zastosować zamienniki i cieszyć się lepszym zdrowiem w przyszłości.

 

 

 

 

Related Post