Dziś podzielę się kilkoma wskazówkami dotyczącymi czyszczenia części Thermomixa. Tak, wszystkie elementy Thermomix można myć w zmywarce. Należy jednak pamiętać, że główny panel sterujący Thermomixa, włączając w to ekran dotykowy i bazę z silnikiem, powinny być czyszczone jedynie wilgotną ściereczką.
Nie ważne, czy wybierzesz ręczne mycie, czy zmywanie w zmywarce, zawsze należy rozebrać naczynie miksujące. Po dokładnym wysuszeniu przed ponownym złożeniem do kolejnego gotowania, warto zwrócić szczególną uwagę na styki na dnie naczynia.
Wszystkie części urządzenia można myć w zmywarce do naczyń. Elementy wykonane z plastiku, szczególnie pokrywę naczynia miksującego, należy układać w górnym koszu zmywarki, aby uniknąć odkształceń pod wpływem wysokiej temperatury i nacisku przedmiotów umieszczonych powyżej. Warto zaznaczyć, że niektóre artykuły spożywcze, jak curry, sok z marchwi czy potrawy zawierające kwas cytrynowy, mogą powodować przebarwienia. Dlatego ważne jest, aby niezwłocznie usunąć je z powierzchni pokrywy naczynia miksującego, uszczelki, kopytek, koszyka oraz wszystkich części przystawki Varoma. Pozostałe przebarwienia z czasem znikną same.
Gruntowne mycie Thermomixa:
- Wyjmij nóż: Bezpieczne i skuteczne czyszczenie zaczyna się od wyjęcia noża. Pamiętaj, że nóż jest bardzo ostry, więc należy go wyjmować ostrożnie, trzymając za górną część.
- Gruntowne czyszczenie miski: Miska do gotowania jest zmywarko-odporna, ale jeśli chcesz ją umyć ręcznie, zaleca się użycie ciepłej wody i delikatnego płynu do naczyń.
- Czyszczenie noża: Nóż można myć ręcznie lub w zmywarce. Przy ręcznym myciu ostrożnie oczyść ostrza za pomocą szczotki.
- Czyszczenie pokrywy i uszczelki: Te części również można myć w zmywarce, ale pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu uszczelki.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z Thermomixa?
Pozbycie się niechcianych zapachów z Thermomixa jest istotne dla utrzymania świeżości i jakości przygotowywanych w nim potraw. Czasem, mimo dokładnego czyszczenia, resztki jedzenia mogą pozostawić nieprzyjemne aromaty, które mogą przekładać się na smak kolejnych dań. Na szczęście istnieje prosty i naturalny sposób, aby skutecznie usunąć te zapachy. Wystarczy przygotować domowy roztwór czyszczący, który zawiera:
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 800 gramów wody,
- 1/4 świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Następnie wlej tę mieszankę do misy miksującej Thermomixa, zamknij pokrywę i ustaw program Varoma na 15 minut. Ten proces nie tylko skutecznie neutralizuje niechciane zapachy, ale także dokładnie czyści naczynie miksujące. Po zakończeniu, wystarczy przepłukać misę pod bieżącą wodą, a Twój Thermomix będzie gotowy do ponownego użycia.
Usuwanie resztek jedzenia z Thermomixa:
Często, gdy chcemy szybko i skutecznie usunąć resztki jedzenia z Thermomixa, szczególnie te zlokalizowane pod nożami, wystarczy zastosować prosty trik. Wystarczy włączyć urządzenie na obroty na poziomie 10 na kilka sekund. Siła odśrodkowa wyrzuci większość resztek na brzegi misy, skąd łatwo je usunąć przy użyciu funkcji mycia. To prosty i skuteczny sposób na utrzymanie czystości Twojego Thermomixa między kolejnymi sesjami gotowania.
W przypadku trudniejszych do usunięcia resztek jedzenia, proces czyszczenia wymaga nieco więcej czasu i składników, ale jest równie prosty. Zacznij od umieszczenia połówki cytryny w misie Thermomixa i zmiksuj ją na obrotach 10 przez 9 sekund. Następnie dodaj 400 gramów wody i uruchom program Varoma na 15 minut na poziomie obrotu 4. Ta procedura nie tylko efektywnie usunie uporczywe resztki jedzenia, ale także odświeży i odkazi naczynie miksujące. Po zakończeniu pamiętaj o dokładnym spłukaniu i wysuszeniu misy.